Gmina Mełgiew -melgiew.pl, urząd, gmina, mełgiew, lubelskie, powiat, świdnicki. :: Biblioteka
Dzisiaj jest: Wtorek, 25 kwietnia 2017r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
Temperatura: 4.5°C
Ciśnienie: 1012hPa
Wiatr: 1.9km/h
Wetterprognose
Gmina Mełgiew

O Gminie

Dla inwestora

Dla interesanta

InfoGminna Biblioteka Publiczna
21-007 Mełgiew
ul. Partyzancka 2
Telefon: (81) 460 57 60
Pokój: 003, parter
E-mail: gbpmelgiew@o2.pl

Oficjalna strona

Kierownik: Urszula Kowalczyk

Godziny pracy:
Poniedziałek: 8:00 - 16:00
Wtorek: 8:00 - 16:00
Środa: 11:00 - 19:00
Czwartek: 8:00 - 16:00
Piątek: 11:00 - 19:00

Filia Krępiec
Poniedziałek: 10:30 - 16:30
Środa: 10:30 - 16:30
Piątek: 10:30 - 16:30

Filia Krzesimów
Poniedziałek: 10:00 - 17:00
Wtorek: 8:00 - 14:00
Środa: 10:00 - 17:00


Sieć biblioteczna w Gminie Mełgiew liczy obecnie trzy placówki. ...
 
W dniu 23 sierpnia 2015 r. sprzedawałyśmy książki na kiermaszu w związku z Powiatowymi Dożynkami w Mełgwi. Zainteresowanie książkami było dość spore.


Dnia 29 Lipca o godzinie 13 odbyło się spotkanie dyskusyjnego Klubu Ksiązki temat ,Wakacyjne czytanie 'przy ciastku i aromatycznej kawie omawiano następujące pozycje książkowe - Czajkowska Jadwiga -Macocha,Katarzyna Michalak -Kawiarenka pod różą-Nie oddam dzieci-Flizabeth Haran- Rzeka przeznaczenia. Zapraszam do wchodzenia na stronę biblioteki oraz przeglądania  katalogu bibliotecznego i    przychodzenia na spotkania DKK bo w Bibliotece są fajne książki.

 

 W dnia 28.05 -kolejne ważne wydarzenie w związku z obchodami jubileuszu - 70 lecia biblioteki zaprosiłam  młodzież gimnazjalną z kl II na spotkanie z panem Janem Siudą. .Pan Jan pisze wiersze na kazdy temat już kilka lat,opowiadał bardzo ciekawie o swojej twórczości a i młodzież  wykazała się dużą dojrzałością i aktywnaścią podczas spotkania.

 

 

Dni Mełgwi 24.05 prowadziłyśmy z koleżanką z filii sprzedaż książek i rozdawałyśmy foldery o bibliotece. 

 

 

W dniu 22 maja 2015 roku o godzinie 17:00 rozpoczęła się Noc w Bibliotece z udziałem dzieci z klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej w Jackowie.Po przybyciu  Pana Kleksa zaczeliśmy szaloną zabawę w kleksy malowanki ,rymowanki ,czytanki. Spotkanie urozmaicił występ słowno-muzyczny Państwa Edyty i Roberta Zarębskich -Śpiewająca Biblioteka. Bawiliśmy sie  prawie do północy.

 

 

Obejrz więcej zdjęć na stronie Biblioteki na Facebook'u.

Drodzy cztelnicy w Gminnej Bibliotece Publicznej  uruchomiono elektroniczne wypożyczanie księgozbioru,   korzystających z biblioteki proszę o przychodzenie z peselem.


W czwartek 14.05 odwiedziłam maluchy i starszaki z  Przedszkola w Mełgwi i czytałam  Bajki o niesfornych  zwierzątkach-Pracowita Kurka, Wilcza Piosenka.Dzieciaczki wysłuchały bajek i narysowały piękne rysunki które  są ozdobą  w bibliotece.

 

 

 Dzień Bibliotekarza   

Z związku z obchodami jubileuszu 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Mełgwi w dniu 8 maja odbył się uroczysty "Dzień Bibliotekarza" na który zaprosiłam rodziny czytelników, czytających wielopokoleniowo Panią Halinę Wawszczak, Panią Elżbietę i Jacka Wawszczaków, Hanię i Bartka Wawszczaków, Panią Bogumiłę i Jana Polaków, Dominikę i Maćka Łysiaków. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej rodzinnej atmosferze przy herbacie i słodkim ciastku oraz występie  dziewczynek ze szkoły z Podzamcza wraz z Panią nauczyciel Anną Wilczyńską. Wszystkim przybyłym na spotkanie bardzo serdecznie dziękuję.

 

 

 24.04. klasa IV szkoły Podstawowej z Jackowa brała udział w lekcji bibliotecznej -Odwiedziny Pana Kleksa-Lekcja przeprowadzona na podstawie lektury.Ponadto korzystanie z różnych źródeł informacji;ze słownika języka polskiego, słownika ortograficznego,słownika wyrazów obcych, encyklopedii.Uczniowie uczą się wspołpracować ze sobą w grupie oraz wybrać z tekstu najważniejsze informacje.


 23.04. Odwiedziłam dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Mełgwi,, Bartuś"" z Babcią Halinką,która czytała dziecim bajkę ,,Jaskółeczka'',dzieci były bardzo przejęte słuchaniem bajki i nowym gościem w przedszklu,  później rysowały rysunki na temat bajki, które są ozdobą w kąciku bibliotecznym.

 

 


Biblioteka w Mełgwi poszukuje chętnych  do grupy zabawowej.Inicjatywa polega na stworzeniu przestrzeni aktywnośći edukacyjnej dla dzieci poniżej 4 roku życia i ich rodziców nie korzystających z przedszkoli.Systematyczne spotkania organizowane będą  dwa razy w miesiącu w Gminnej Bibliotece.Podstawową zasadą inicjatywy będzie współuczestnictwo rodziców w zajęciach.Rodzice będą mieli okazję poznać wartość wspólnej zabawy i jej znaczenie  w rozwoju małego dziecka ,będzie  to także możliwość wymiany doświadczeń  z innymi rodzicami.Ważnym elementem każdego spotkania będzie czytanie bajek,opowiadań oraz udział w zabawach inspirowanymi tekstami literackimi.Celem  spotkań Grupy Zabawowej  jest integracja lokalnej społecznośći.Czekam  na zgłoszenia.(81)46-05-760


 

 

Laureaci konkursu

 

 

 

 

Prace Zbiorowe Dorośli

 • Dom Pomocy w Krzesimowie

Prace Indywidualne Dorośli

 • Pan Piotr Konwa
 • Pan Tomasz Winiarczyk
 • Pani Ewa Bis
 • Pani Agnieszka Rydzewska
 • Pani Aneta Kołtunik
 • Pani Marzena Krukowska

Prace zbiorowe dzieci do lat 16

 • Przedszkole Niepubliczne Edyty Szostakiewicz z Mełgwi - wszystkie grupy przedszkolne
 • Przedszkole Niepubliczne "Bartuś" z Mełgwi
 • Niepubliczny Punkt Przedszkolny - "Kubuś" w Jackowie
 • Klasa "O" Szkoła Podstawowa z Mełgwi
 • Klasa IV Szkoła Podstawowa z Mełgwi

Prace Indywidualne

 • Alicja Pawelec - Gimnazjum w Mełgwi.

Szkoła Dominów

 • Jan Pawelec, Małgorzata Okoń, Adam Dudek, Natalia Bzowska, Dawid Kucharski, Monika Bocian, Małgorzata Ścirka, Julia Dziurawiec, Wojciech Trybuła, Eliza Wożniak, Amelia Wińska, Magda Kozak, Maciej Ścirka, Jaś Banach, Martyna Słomka, Ewelina Piłat, Filip Mańka, Julia Szymczak.

Szkoła Jacków

 • Agnieszka Koper, Monika Gap, Natalia Mordel, Karolina Skwira, Filip Mazur, Iga Ciechan, Klaudia Ziemińska, Julia Mondziuk, Gabryjela Bałaban, Ola Wójcik, Igor Kopeć, Ola Zielińska, Karolina Matyjaśkiewicz, Gabryjela Biała, Ksawer Kopeć, Michał Renc, Katarzyna Branicka, Dominika Mondziuk, Kamila Piekarczyk, Antek Jaworski.

Szkoła Krępiec

 • Katarzyna Zielińska, Karolina Motyl, Magdalena Szypulska, Weronika Winiarczyk, Julia Kozieł, Bartłomiej Motyl, Natalia Pawluk, Michalina Anasz, Monika Motyl, Lena Wasiluk, Antonina Anasz, Oliwia Banach, Michał Grzegorzwski, Julia Oskroba, Karol Limanowski, Alicja Zielińska, Miłosz Zieliński, Martyna Czochara, Natalia Dziachan, Zuzanna Bereza, Kacper Bielak, Filip Fludra.

Szkoła Krzesimów

 • Anna Jemielnik, Ilona Olszak, Alicja Niewiadomska, Maja Matys, Ewa Zając, Aleksandra Zadora, Sandra Nowak, Dominik Bielak, Wojtek Bednarczuk, Radosław Borowiec, Sylwia Czarnota, Łukasz Matys, Mateusz Jarosz.

Szkoła Mełgiew

 • Wiktoria Podgórska, Nikola Szyszkowska, Julia Szyszkowska, Seweryn Woźniak, Maciej Krukowski, Marta Kucharuk, Jakub Wiński, Julia Matys, Weronika Roczon, Klaudia Skrzypek, Daria samborska, Emilia Warda, Barbara Piwko, Klaudia Mendzelewska, Natalia Kłębokowska, Weronika Kołodziejczyk.

Szkoła w Podzamczu

 • Paulina Kowalska, Zuzanna Celejewska

 

Wszystkim którzy wzięli udział w konkursie bardzo serdecznie dziękuję i zapraszam na drugi rok wraz z Gorącymi Życzeniami  Świątecznymi.

 W dniu 26 marca 2015r. odbyła się lekcja biblioteczna dla klas I b i KI 0 szkoły podstawowej z Mełgwi na temat zwyczajów wielkanocnych oraz znaczenia świąt wielkanocnych dla ludzi przedstawiono pogadankę na temat świąt i warsztaty plastyczne.
 
 
 
 


Dnia 27 marca 2015r. o godz 11:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mełgwi odbyło się spotkanie DKK gdzie były prezentowane książki Elżbiety Cherezińskiej "Dwa miecze", "Dwie korony", "Jedno królestwo".
Dnia 10 marca bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy drugiej szkoły podstawowej z Mełgwi gdzie  zapoznały się z lekcją biblioteczną przygotowaną przez bibliotekarkę na temat omawianej lektury-Czarna owieczka  Jana Grabowskiego.
Głównym celem tej lekcji jest przkaznaie dziecim miłości i szacunku do zwierząt.
Po lekcji korzystając  ze słonecznej pogody odwiedziliśmy  nasze miejscowe muzeum znajdujące w budynku starego kościoła.

 

 

  

 

 

Dyskusyjny Klub Książki (DKK ) działa od 2011 roku przy Gminnej Bibliotece Publicznej W Mełgwi z inicjatywy Instytutu Książki ,który finansuje spotkania autorskie i ksiązki dla DKK. Uczestnicy dzielą się poglądami na temat przeczytanej lektury dyskutują o problematyce poruszanej w powieściach ,rozmawiają o swoich zainteresowaniach czytelniczych ,polecają ksiązki ,które warto przeczytać .Spotkania odbywają się kilka razy w roku ,a udział w nich jest nieobowiązkowy. Pomysł uczestnictwa w takich spotkaniach adresowanych jest do osób w każdym wieku ,tych którzy rzadko sięgają po książkę oraz wielbicieli czytania. Dyskusje są bardzo ciekawe, zachęcają do refleksji nad ludzką naturą oraz przeżyciami bohaterów książkowych .Projekt Dyskusyjnych Klubów Książki ma na celu zachęcenie ludzi do  udziału w życiu literackim w ramach cyklicznych spotkań  w bibliotece.

Klubowiczem może zostać każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań .Najważniejsza jest pasja czytania i ochota na rozmowę.Lista audiobooków:
 •     Collins Suzanne - Igrzyska Śmierci
 •     Decaux  Alain - Churchill zwany lwem
 •     Gary Romain - Życie przed sobą
 •     Kuczok Wojciech - Senność
 •     Läckberg  Camilla - Kaznodzieja
 •     Plebanek Grażyna - Pudełko ze szpilkami
 •     Simons  Paullina - Jeździec Miedziany
 •     Widłak Wojciech - Pan Kuleczka
 •     Wołkowski Jurij - Lista  Kerstena
 •     Wołoszański  Bogusław - Twierdza Szyfrów


 

 

 

REGULAMIN KONKURSU WIELKANOCNEGO
"Wielkanocne zwierzęta"

 
Organizator:
Gminna Biblioteka Publiczna w Mełgwi


Cele konkursu:
1. Kultywowanie tradycji wielkanocnych
2.Prezentacja możliwości twórczych i artystycznych dzieci ,młodzieży i dorosłych.


Tematyka konkursu:
"Wielkanocne zwierzęta''
Prace powinny nawiązywać tematycznie do konkursu.

 
Warunki konkursu:
1. Konkurs adresowany jest do przedszkola  uczniów szkół  podstawowych, gimnazjalnych a także osób dorosłych seniorów niepełnosprawnych (warsztaty terapii zajęciowej).

2. Do nadesłanych  prac wykonanych techniką dowolną należy  dołączyć w niewidocznym  na pracy miejscu kartkę zawierającą  następujące informacje ;imię i nazwisko wykonawcy, wiek (klasa), adres, telefon, nazwę placówkę itp.

3. Termin nadsyłania prac do 23.03.2015.Po tym terminie prace nie będą przyjmowane.

4. Jury powołane przez organizatora oceni prace w kategoriach.

a) prace zbiorowe - dzieci i młodzież do lat 16.

b) prace zbiorowe - dorośli.

c) prace indywidualne- dzieci i młodzież do lat 16.

d) prace indywidualne dorośli.

5. Prace należy dostarczyć pod adres.
Gminna Biblioteka Publiczna w Mełgwi, ul. Partyzancka 2, 21-007 Mełgiew.

6. Prace biorące udział w  konkursie będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mełgwi, prace nie będą zwracane uczestnikom. Otwarcie wystawy i wręczenie nagród dnia 31.03.2015 o godz. 12:00.

Zapraszamy do udziału w konkursie!


Dnia 20 lutego odbyła się lekcja biblioteczna dla kl IV i VI szkoły podstawowej w Mełgiwi,,Poznajemy bibliotekę publiczną"Któtkie wprowadzanie z zasad korzystania z biblioteki,regulamin, zapisy,wypozyczanie ksiązek.Celem lekcji jest przybliżenie zasad korzystania z księgozbioru innej biblioteki  niż szkolna.Dzieci mają możliwośc zapoznania się z katalogiem alfabetycznym i rzeczowym,oraz możliwość przyswojenia z korzystania która polega na odszukaniu wybranych pozycji ksiązkowych w katalogu i na półce.Poznali również karty katalogowe oraz poszczególne elementy opisu katalogowego ksiązki.

 

 Dnia 12.02.2015-zaczeliśmy cykliczne spotkania Dyskusyjnego Klubu Ksiązki omówieniem  książek  znajdujących sie w bibliotece związanych i życiem i pontyfikatem JANA PAWŁA II

Biblioteka właczyła się w obchody roku 2015-Jana Pawła II.

 

 W dniach  9.12 i 10.12 odbyło się głośne czytanie  bajek dla dzieci z przedszkoli w Mełgwi   rysunki na podstawie przeczytanych bajek i zajęcia ruchwe,,Zosia Samosia,Koszyk pełen wierszy ,Rymowanki''

 W dniu 15 .12.2015 odbyło się zakończenie międzyszkolnego konkursu na ,,Najładniejszą ozdobę choinkową .Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi.Dziękuję wszystkim biorącym udział w konkursie i zapraszam na drugi rok.

 

Laureaci Konkursu

Szkoła  Podstawowa w   Dominowie

Jan Banach  Justyna Dudek  Julia Dziurawiec   Bartosz  Gański    Michał Kozak  Jan Pawelec
Martyna  Słomka   Julia Szymczak   Michał Bednarczyk   Martyna  Szycholec   Filip Mańka Monika Bocian   Aleksandra  Brzowska   Gabriel Zań   Karol Bocian  Łukasz Mańka    Adam Dudek  Dawid Kucharski  Emilia Szymczak Ewelina Piłat Magdalena Kozak Agata Szymczak
Szkoła Podstawowa Jacków

Karolina Momot   Filip Mazur Bogdan  Falkowski  Antoni Rybak  Klasa II -praca zbiorowa
Jakub  Krzeszowiec

Szkoła Podstawowa w Krępcu

Jaś Pyra   Antonina Anasz   Natalia  Dziechan   Julia Kozieł  Karolina Kanclerz  Magdalena Szypulska  Weronika Winiarczyk  Błażej   Adamek  Katarzyna  Zielińska  Karolina  Motyl Zuzanna  Bereza   Michał  Motyl   Martyna   Czochara   Jagoda Szymanek   Klasa III- praca zbiorowa
Szkoła Podstawowa w Mełgwi

Jakub Wiński   Julia Szyszkowska   Nikola  Szyszkowska   Seweryn Wożniak   Kacper Gągął
Martyna Efir    Marta  Kucharuk  Maciek Krukowski  Emilia Warda  Daria Samborska   Robert Mitrus Adrian Kulik  Szymon Kubić  Martyna Wesołowska  Karolina Efir

Szkoła Podstawowa w Podzamczu

Michał Kowalski  Urszula Dyzma  Zuzanna  Wawszczak   Marcelina Taracha.REGULAMIN KONKURSU MIĘDZYSZKOLNEGO NA „NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ ...

W dniu 24.02.2011 w Bibliotece Gminnej w Mełgwi odbył się Konkurs Gminy - "Głośne czytanie w bibliotece".


Celem konkursu było:

 • nabycie umiejętności interpretacji tekstu,
 • poznanie literatury,
 • biegłości w czytaniu.

Konkurs odbył się w dwóch etapach szkolnym i gminnym w konkursie udział wzięły dzieci z klas IV-VI  ze szkół z terenu gminy Mełgiew. Jury oceniało dobór teksu i jego wykonanie czas prezentacji nie mógł przekroczyć 10 minut.

Skład Jury:
 • Dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku Pani Jadwiga Ciołek
 • Instruktor Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Świdniku Pani Anna Barańska-Zmorka
 • Księgowa Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Grażyna Różycka
 • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podzamczu Pani-Anna Ciechan
 • Prowadząca Pani Joanna Bochniarz Bibliotekarka w Filii w Krzesimowie

 

 

W konkursie udział brało 25 uczniów; po wysłuchaniu poszczególnych prezentacji przyznano:

I miejsce

 1. Weronika Koguc - szkoła Krępiec, prezentowała fragm. Mikołajka
 2. Julia Piątek - szkoła Jacków, prezentowała fragm. Anii z Zielonego Wzgórza
 3. Ewelina Styrnik - szkoła Krzesimów, prezentowała fragm. Anii z Zielonego Wzgórza

II miejsce
 1. Kamila Taracha - szkoła Podzamcze, prezentowała fragm. Karolci
 2. Malika Wawer - szkoła Krępiec, prezentowała fragm. Mikołajka
 3. Agata Stadnik - szkoła Krzesimów, prezentowała fragm. Karolci

III miejsce
 1. Maja Rasińska - szkoła Krępiec, prezentowała fragm. .Mikołajka
 2. Martyna Sporad - szkoła Mełgiew, prezentowała fragm. W pustyni i w puszczy
 3. Beata Szczęśniak - szkoła Podzamcze, prezentowała fragm. Karolci

Nagrodzonym wręczono nagrody książkowe, a pozostałym drobne upominki oraz słodycze.

Bardzo dziękuję Paniom Nauczycielkom, Pani Ani Krasuckej-Chyćko, Pani-Dorocie Zając, Pani- Barbarze Śpiewak Pani-Magdzie Kalinowskiej-Czul za przygotowanie dzieci  do konkursu i zachęcam do brania udziału w imprezach bibliotecznych.
stopka
aktulanosci wladze rada komisje referaty biblioteka ops gok galeria kontakt Net line s.c. sms melgiew_facebook youtube youtube
Zamknij x
W ramach naszej strony stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, dzięki czemu dostosowuje się ona do Państwa indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej informacji znajduje się w naszej Polityce cookies.