Witamy na stronie Gminy Mełgiew!

Uchwała antysmogowa dla województwa lubelskiego

Uchwała antysmogowa dla województwa lubelskiego

Sejmik Województwa Lubelskiego w dniu 19 lutego 2021 roku podjął uchwałę Nr XXIII/388/2021 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa lubelskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, czyli tzw. uchwałę antysmogową dla województwa lubelskiego. Uchwała zakłada m.in. stopniową wymianę przestarzałych, instalacji o mocy mniejszej niż 1 MW. Zawiera również listę zakazanych do stosowania paliw oraz zakazuje użytkowania instalacji na paliwo stałe w nowo budowanych budynkach mających dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej.📌 Więcej informacji nt. uchwały antysmogowej znajduje się na stronie internetowej: https://www.lubelskie.pl/polityka-ekologiczna/ochrona-powietrza/ oraz https://ochronapowietrza.lubelskie.pl/Smog albo zdrowie – Pamiętaj, że nie możesz spalać:
🔸 węgla brunatnego
🔸 węgla kamiennego niskiej jakości (muł, flot, drobny miał)
🔸 drewna o wilgotności powyżej 20%Spalaj dobrej jakości paliwo z legalnych źródeł – Zalecenia dotyczące paliw stałych:
🔸 gruboziarnisty węgiel kamienny
🔸 ekogroszek
🔸 pelet
🔸 brykiet
🔸 biomasa drzewna
🔸 drewno sezonowane (dąb, byk, grab, brzoza)⚠ Pamiętaj o terminach!
Budujesz dom lub wymieniasz stary piec? Montuj wyłącznie kocioł spełniający normy ekoprojektu.⚠ Montujesz nowy kominek? Pamiętaj, że musi spełniać wymagania ekoprojektu.⚠ Jeśli masz wysokoemisyjny kocioł węglowy to pamiętaj masz czas na jego wymianę do dnia:
🔸 31 grudnia 2023 r. kotły bezklasowe oraz kotły klasy 1 i 2
🔸 31 grudnia 2026 r. kotły klasy 3 i 4
🔸 31 grudnia 2029 r. kotły klasy 5
na kocioł Ecodesign (zgodny w wymaganiami ekoprojektu) lub inne ekologiczne i niskoemisyjne źródło ogrzewania.📌 Możesz liczyć na pomoc Doradcy Energetycznego z UMWL, który pomoże zdobyć informacje dot. dofinansowania na wymianę kopciucha i podjąć decyzję o wyborze nowego źródła ciepła dla Twojego domu. Kontakt z zespołem Doradców Energetycznych na adres: doradztwo.energetyczne@lubelskie.pl lub pod numerami telefonów: 81 537 16 17 i 81 537 16 16. 

Poprzedni wpis Informacja GUS w sprawie zaangażowania rachmistrzów

realizacja: ibif.pl

Skip to content