Witamy na stronie Gminy Mełgiew!

Czy czerwoną kroplę życia mi dasz

Czy czerwoną kroplę życia mi dasz

Kolejny 48 rok naszej działalności już za nami. Pomimo trwającej pandemii i zagrożeń z tym związanymi, to nie poddawaliśmy się. Nasza walka o życie trwała przez cały rok. Zagrożone życie ludzkie czekało i czeka na czerwoną kroplę życia. Krwi nie da się wyprodukować ani zastąpić. Tylko człowiek dla człowieka może podarować ten bezcenny dar życia. Wytrwałość nasza pokazuje, że można się dzielić życiem. Rok 2021 to kolejne 14 zorganizowanych akcji poboru krwi. Akcje były zorganizowane przed bramą „PZL-Świdnik" i w wielu innych miejscach.Rozpoczęliśmy styczniową akcją z WOŚP. Zresztą już od kilkunastu lat gramy wspólnie i przekazujemy dary na licytację. Jesteśmy z akcjami w Mełgwi z okazji Dni Mełgwi i Dożynek , również coroczne akcje z okazji kolejnych rocznic Świdnickiego Lipca. Pamiętamy o imieninach Św. Kingi i akcja z tej okazji przy parafii Św. Kingi. A najlepszym darem i prezentem imieninowym jest zawsze kropla życia. Szkoda że nie mogliśmy organizować akcji w szkołach. Ale pomimo to , młodzież w tym mijającym roku nie zawiodła. Również nasi mieszkańcy oddawali krew w RCKiK w Lublinie. Efektem naszego działania w 2021 roku , to dar życia od 412 krwiodawców w postaci pozyskania 185,4 l krwi. 48 lat to w sumie ok.47450 donacji (oddań), czyli tyle osób  oddało ok.19950 l krwi. Nie zapominamy także o dzieciach najuboższych i potrzebujących pomocy. Utrzymujemy patronat nad domami dziecka w Lublinie i Woli Gałęzowskiej oraz Domem Opieki nad Dzieckiem i Rodziną Nasz Dom w Rybczewicach. Wspieramy te placówki zakupując niezbędna rzeczy , pamiętając także o Dniu Dziecka czy też Gwiazdce i Świętach Bożego Narodzenia. Uczestniczymy w spotkaniu opłatkowym w Rybczewicach. Również kontynuujemy akcję Gorączka Złota , zbierając monety 1,2 i 5 groszowe. W dotychczas 7 akcjach uzbieraliśmy blisko 1400 kilogramów złotych monet , to jest kwota ok. 14000zł. Środki z tej akcji przeznaczone są na organizację letniego wypoczynku dla dzieci najuboższych i z rodzin wielodzietnych , jak też na wyprawki szkolne. Ten rok to także wyjazdy na uroczystości jubileuszowe do zaprzyjaźnionych klubów w Polsce. Jesteśmy na jubileuszu 50-lecia Klubu SHDK RP przy WSK”PZL-Mielec”, 35 lecie Klubu HDK-PCK „Gośliniacy” W Murowanej Goślinie, 45 lecie Klubu HDK-PCK im.” Miedzianej Kropli Krwi” przy KGHM Polska Miedź S.A oddział ZG „ Rudna” w Polkowicach i 50 lecie Klubu HDK-PCK im. Św. Barbary przy PAK KWB w Koninie. Uczestniczymy w spotkaniu integracyjnym u krwiodawców z Klubu HDK „Dar Życia” przy grupie Azoty w Puławach. Takie spotkania to nie tylko wymiana doświadczeń ,ale również spotkania z przyjaciółmi z innych klubów i jednocześnie przy tej okazji promujemy nasze Miasto, Powiat, Województwo i nasz zakład „PZL-Świdnik”. Również podczas tych wyjazdów przypominamy iż w Świdniku zaczęły się przemiany polityczne i gospodarcze . To stąd ruszyła lawina i Świdnicki Lipiec 1980 roku. Zawsze  wraz z pocztem sztandarowym uczestniczymy w uroczystościach patriotycznych w naszym mieście  z okazji kolejnej rocznicy Świdnickiego Lipca i Odzyskania Niepodległości, jak też Stanu Wojennego. W grudniu zorganizowaliśmy w kinie Lot uroczystość wręczenia  30  zasłużonym krwiodawcom wysokich odznaczeń państwowych i resortowych . Wszystkie nasze radości i sukcesy nie byłyby możliwe bez pomocy ludzi dobrej woli i sponsorów, którzy nigdy nie odmawiają nam pomocy. To, co robiliśmy przez 48 lat i dalej czynić będziemy jest wspólnym dziełem ludzi spod znaku czerwonej kropli krwi – Honorowych Krwiodawców, cichych bohaterów dnia codziennego, jak też firm i instytucji. Z całego serca im dziękujemy w imieniu krwiodawców jak też tych, którym uratowaliśmy życie.  A podziękowaniem dla wszystkich niech będzie ten wierszyk napisany przez jedną z mieszkanek naszego miasta:Czy czerwoną kroplę swego życia na pewno Mi dasz?
Ja mam wielką nadzieję, a Ty trochę strachu masz.
Twoja kropla krwi, to dla Mnie otwarte drzwi.
Ty Mi ratujesz życie a Ja dzięki składam  Ci ,
bo chcieć dać – a dać – to dwie sprawy czy wiecie ?
Jeśli dałeś, to dałeś coś najdroższego na świecie.
„ŻYCIE”
Andrzej Słotwiński
Prezes Honorowy Klubu HDK-PCK im. Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki

przy „PZL-Świdnik” S.A.

Poprzedni wpis Usuwanie azbestu VI nabór zgłoszeń – 2022

realizacja: ibif.pl

Skip to content