Witamy na stronie Gminy Mełgiew!

Zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu

Zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu

W południowej części wsi Podzamcze położony jest zespół pałacowo-parkowy. Przy skrzyżowaniu stoi murowana barokowa kapliczka św. Jana Nepomucena, a obok, po prawej brama do parku.

Pałac pochodzi z początku XVIII wieku. Jego budowę rozpoczął w 1730 roku ówczesny właściciel dóbr mełgiewskich – Jacek Stoiński. Rozbudowę pałacu kontynuowali następcy Jacka: syn – Dominik i wnuk – Feliks. W tzw. okresie Stoińskich zespół pałacowy w Podzamczu przybrał kształt barokowej rezydencji podmiejskiej. Bryła pałacu składa się z głównego korpusu i dwu skrzydeł bocznych. W późniejszych latach pałac został rozbudowany. Do zespołu pałacowego w Podzamczu należą także: resztki murowanego ogrodzenia, brama otwierająca się na ogród, główna brama wjazdowa.

Majątek w Podzamczu Mełgiewskim uległ znacznym zniszczeniom i rozgrabieniu w 1939 roku i już nigdy nie powrócił do dawnej świetności.

Do 31 sierpnia 2021 r. mieściła się tu Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza. Obecnie w budynku ma siedzibę Centrum Kultury Gminy Mełgiew.

realizacja: ibif.pl

Skip to content