Witamy na stronie Gminy Mełgiew!

1 700 000,00 ZŁ NA REMONT ZABYTKOWEJ ŚWIĄTYNI

1 700 000,00 ZŁ NA REMONT ZABYTKOWEJ ŚWIĄTYNI

Kościół św. Wita w Mełgwi zyska nową posadzkę.

1 700 000 zł dofinansowania otrzymała Gmina Mełgiew ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na realizację inwestycji pn. „Wymiana części warstw posadzkowych oraz wykonanie części instalacji ogrzewania w kościele parafialnym pw. Św. Wita w Mełgwi”.

Przedmiotem inwestycji są prace budowlane w kościele, wpisanym do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Zakres prac obejmie częściową wymianę warstw posadzkowych wraz z instalacją ogrzewania.

Pozyskane środki są odpowiedzią na wniosek złożony przez Gminę Mełgiew w ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, który ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wyniki naboru II edycji zostały ogłoszone 27 września 2023 r.

Kościół pw. Św. Wita w Mełgwi to wizytówka i jeden z najbardziej rozpoznawanych punktów na mapie Gminy Mełgiew. Neogotycka świątynia, wzniesiona w latach 1906-1910, posiada trzy nawy na planie krzyża łacińskiego i masywną wieżę frontową. W transepcie budowli znajduje się pięć ołtarzy bocznych. Dwa z nich, w stylu rokokowym, pochodzą z końca XVIII wieku i zostały tu przeniesione z dawnego kościoła.

Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia funkcjonalności obiektu, a także zapobiegnie niszczeniu budynku, jaki i znajdujących się w nim elementów liturgicznych.

Poprzedni wpis UTRUDNIENIA W RUCHU DROGOWYM – NOWY KRĘPIEC

realizacja: ibif.pl

Skip to content