Witamy na stronie Gminy Mełgiew!

Życie darem bezcennym – akcje krwiodawców w czasie pandemii

Życie darem bezcennym – akcje krwiodawców w czasie pandemii

 
 
Wakacje to okres wyjazdów, urlopów, ale niestety też wielu wypadków i nieszczęść, które często stwarzają zagrożenie zdrowia i życia. Wówczas niezbędna jest krew, która ratuje poszkodowanych, a w tym czasie zawsze jej brakuje. Niestety, epidemia koronawirusa spowodowała znaczne obniżenie się poziomu zapasów krwi w całej Polsce. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, bo po wcześniejszych przestojach, wszystkie placówki medyczne wznowiły realizację planowych operacji. Aby zabezpieczyć szpitale w województwie lubelskim, blisko 200 honorowych krwiodawców powinno każdego dnia oddać swoją krew, ponieważ w szpitalu średnio 1 osoba na 10 leczonych potrzebuje tego daru.
Epidemia spowodowała również, że nie mogliśmy organizować akcji w marcu, kwietniu i maju. Wiele zaplanowanych akcji zostało odwołanych, w tym te planowane w szkołach.Wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie doszliśmy do wniosku, że dłużej nie możemy czekać. Pierwszą akcję po przestoju zorganizowaliśmy 31 maja br. przy Urzędzie Gminy w Mełgwi. Potem odbyły się następne: przed PZL-Świdnik, podczas obchodów upamiętnienia 40. rocznicy Świdnickiego Lipca przy Kościele NMP Matki Kościoła w Świdniku oraz ostatnia 26 lipca na imieniny Św. Kingi przy kościele Św.Kingi w Świdniku. Nasza walka o życie wciąż trwa.
 
Dzięki wsparciu księży świdnickich parafii oraz parafii w Mełgwi, jak i zaangażowaniu mieszkańców naszych miejscowości, miasta i powiatu, Stowarzyszenia Św. Kingi oraz rzeszy ludzi wielkiego serca, możemy powiedzieć że nie poddaliśmy się wpływowi niebezpiecznego wroga jakim jest koronawirus. W pięciu zorganizowanych akcjach do oddania krwi zgłosiło się 220 osób, a krew oddały 172 osoby. Pozyskaliśmy 77 litrów tego bezcennego leku. Przypominamy, że oddawanie krwi jest bezpieczne. Nie bójmy się tego! Bezpieczeństwo naszych dawców zapewnia m.in. wstępna preselekcja poprzez pomiar temperatury, badanie wstępne, sprzęt ochrony osobistej, jednorazowy sprzęt do donacji oraz częsta dezynfekcja. Jeszcze raz pragniemy zachęcić Państwa do podzielenia się swoim darem krwi z osobami potrzebującymi wsparcia. Najbliższa okazja nadarzy się już 23 sierpnia w budynku Urzędu Gminy Mełgiew. Rejestracja dawców odbywać się będzie w godz. 9:oo do 14:oo podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w Mełgwi. Chętnych do udziału w tej akcji prosimy o zgłaszanie się z dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub prawo jazdy). Osoby, które oddają krew powinny być wypoczęte i po lekkim śniadaniu, a dzień wcześniej nie mogą spożywać alkoholu.
 
Serdeczne podziękowania kierujemy do darczyńców upominków dla krwiodawców w ostatnich akcjach: lodziarniom Babel Love, Bosko, Urzędowi Miasta Świdnik oraz RCKiK w Lublinie. Liczymy na to, iż znajdą się kolejni sponsorzy na nasze akcje, które będziemy organizować w najbliższym czasie.
 
Oprac., fot. Andrzej Słotwiński
Prezes Honorowy Klubu HDK-PCK im. Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik S.A.
 
Poprzedni wpis Dożynki Gminno-Parafialne 2020

realizacja: ibif.pl

Skip to content