Witamy na stronie Gminy Mełgiew!

Dożynki Gminno-Parafialne w Mełgwi 2020

Dożynki Gminno-Parafialne w Mełgwi 2020

 Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie prac polowych i udane żniwa. W tym roku w związku z reżimem sanitarnym wprowadzonym przez pandemię, program święta plonów znacząco różnił się od tego z lat poprzednich. W deszczową niedzielę 23 sierpnia o godzinie 12:00 odprawiona została dziękczynna msza święta w Kościele Parafialnym w Mełgwi, na której zostały poświęcone wieńce, dary ołtarza oraz chleb upieczony z tegorocznego zboża. Podziękowaliśmy Bogu za plony, a także rolnikom, sadownikom, ogrodnikom, pszczelarzom i hodowcom – ludziom, dzięki którym znalazły się one na naszych stołach.

 

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości dożynkowych:

Nabożeństwo celebrowali ks. kan. Dariusz Moczulewski Proboszcz Parafii św. Wita i ks. kan. Jan Rogowski. Uroczystą mszę rozpoczął Zespół Śpiewaczy Podzamcze pieśnią żniwną pt. "Potocz się wianeczku". Oprawę muzyczną mszy zapewniła Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew wspólnie z Chórem Parafialnym. Władze Gminy brały czynny udział we mszy – Wójt Gminy Mełgiew Magdalena Wójcik czytała I czytanie, Sekretarz Gminy Anna Dygulska – II czytanie, a modlitwę wiernych – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Mełgiew Michał Bielak.  Z darami ołtarza szli przedstawiciele mieszkańców naszej gminy: Wójt Gminy i Wiceprzewodniczący Rady Gminy nieśli chleb dożynkowy upieczony z tegorocznych zbóż, KGW Lubieniec i KGW Janowice niosły w darach owoce, warzywa i przetwory wraz z miodem z Pasieki w Krępcu, młodzież i dzieci – kosz z kwiatami, sołtysi i Koło Seniora Nr 1 w Mełgwi – wino i chleb eucharystyczny, a Druhowie z OSP RP – świecę. Na zakończenie mszy Starostowie Dożynek, pani Urszula Wójcik z Janówka oraz pan Waldemar Żmuda z Józefowa, przekazali na ręce księdza Proboszcza i Wójt Gminy tegoroczny chleb dożynkowy. Następnie ksiądz Proboszcz poświęcił wieńce i chleb, którym Mażoretki częstowały wszystkich chętnych. Podczas podziału Zespół Śpiewaczy Podzamcze wykonał tradycyjną pieśń "Boże z Twoich rąk żyjemy". Kolejny rok z rzędu sponsorem pieczywa była Piekarnia Grela z Mełgwi, która specjalnie na tę okazję upiekła chlebki dożynkowe do podziału dla wszystkich uczestników. Słodką niespodziankę dla najmłodszych przygotowali Starostowie dożynek, którzy częstowali dzieci cukierkami. Podczas dożynek zostały zorganizowane dwa konkursy: na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy" oraz kulinarny na "Kluchy mełgiewskie". Komisja konkursowa w składzie: Magdalena Wójcik Wójt Gminy Mełgiew, Anna Dygulska Sekretarz Gminy Mełgiew, Teresa Adamiec Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Mełgwi, Augustyniak Włodzimierz Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, Urszula Wójcik Starościna Dożynek, Waldemar Żmuda Starosta Dożynek oraz Stanisława Nowak Sołtys Piotrówka, dokonała oceny 7 wieńców zgodnie z Regulaminem Konkursu. Szczególną uwagę zwracano na walory estetyczne, technikę wykonania, kształt, kolor, kompozycję itp. Pierwsze miejsce w konkursie przyznano dla wieńca przygotowanego przez KGW z Janówka, drugie KGW "Sąsiedzki Krępiec", a trzecie dla wieńca KGW z Jackowa. Na szczególne Wyróżnienie zdaniem Komisji zasłużył wieniec wykonany przez OSP RP Dominów. Wszystkie wieńce dostały dyplomy i podziękowania oraz nagrodę w jednakowej wysokości 500 zł. Komisja konkursowa po ocenie wieńców dożynkowych zajęła się wyborem najsmaczniejszych kluchów. Do konkursu zgłoszono 9 różnych rodzajów klusek z dodatkiem ziemniaków. Prestiżowy tytuł "Kluchy Mełgiewskie", a w przyszłości miano Produktu Regionalnego Gminy Mełgiew zyskały "Kluski kryzyski" przygotowane przez KGW z Józefowa. Drugie miejsce w kategorii grupowej przypadło KGW z Lubieńca za "Kluchy ze słomy targanej", trzecie – KGW "Sąsiedzki Krępiec" za "Kluchy z Krępca", a czwarte zajęły "Kluchy Mełgiewskie ziemniaczane z mięsem" z Koła Seniora Numer 1 w Mełgwi. W kategorii indywidualnej I miejsce przypadło p. Annie Wójcik za "Chrupodupki", II – Helenie Krukowskiej za "Kluski Mełgiewskie ziemniaczane wegetariańskie", a miejsce III – Ewie Trojanowskiej za "Kluski ziemniaczane Kryzyski". Na szczególne wyróżnienie zdaniem komisji zasłużyły kluchy "Żelaźniaki" przygotowane przez KGW z Janówka oraz "Czarnuszki" p. Eweliny Bielak z Janówka. Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy uznania.  W tę dożynkową niedzielę na placu przy Kościele swój namiot promocyjny wystawiła Gmina Mełgiew. Na najmłodszych uczestników czekały w nim liczne niespodzianki – balony, słodkości, jabłka, gadżety promocyjne, a także talony na bezpłatną porcję lodów lub waty cukrowej. Natomiast dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w godzinach 10-13 wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić namiot Oficyny Profilaktycznej z Krakowa i poznać wiadomości z zakresu metod profilaktyki antynarkotykowej. Dożynkom towarzyszyła też akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy PZL Świdnik. Szczególnie teraz, gdy jednym z niekorzystnych efektów pandemii koronawirusa w Polsce jest duży spadek zapasów krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, takie akcje są niezwykle potrzebne. W godzinach 9-14 w Urzędzie Gminy w Mełgwi do oddania krwi zgłosiło się 34 osoby, a pełną krew oddało 25. Dziękujemy mieszkańcom naszej gminy za wielkie serca i tak liczne uczestnictwo w akcji!oprac., fot. D. Ręba

Poprzedni wpis Zapraszamy na warsztaty – Projektowanie ekosystemu Back to Eden

realizacja: ibif.pl

Skip to content